כלבים

גידולים שומניים- ליפומות (Lipomas)


חנות הדגל של 'עולם של כלבים' - ברמת גן:
אנו מזמינים אתכם לבוא לבקר וליהנות ממבצעים מיוחדים.
כתובת החנות:
דב פרידמן 21, רמת-גן.
שעות פתיחה:
א'-ה': 10:30-14:00 , 16:15-19:30
ו': 10:15-14:30
לקוחות יקרים!!! החנות תהיה סגורה בערבי חג ובחול המועד סוכות. חג שמח ושנה טובה.
אמפולות Advantage לכלבים
(4 אמפולות בקופסא)
קולרי Kiltix לכלבים
טל' להזמנות: 1-700-555-979

מחלות עור כלבים >

כלבים

המליצו ושתפו

מרכז וטרינרי רמת השרון

מאמר זה נכתב על-ידי מרכז וטרינרי רמת השרון, במיוחד ובאופן בלעדי עבור פורטל עולם של כלבים.

ליצירת קשר עם מרכז וטרינרי רמת השרון:
03-5403368


לפרטים נוספים אודות: מרכז וטרינרי רמת השרון

גידולים שומניים- ליפומות (Lipomas)

גידולים שומניים (ליפומות) הם גידולים שפירים המורכבים מרקמת שומן. גידולים אלו יכולים להופיע באזורים שונים בגוף, הם מצויים בדרך בין שכבת העור והשריר ולכן רכים וניידים.

במקרים אחרים הם לכודים בין שכבות השריר אז ירגישו נוקשים יותר וניידים פחות. מטבעם אלו גידולים הגדלים לאט, אולם לעיתים הם עלולים להגיע לגדלים גדולים עם הזמן ובדרך כלל יופיעו מספר ליפמות במקביל. מלבד העניין הקוסמטי שבעלים רבים רואים בגידולים אלו לעיתים עלולה להתווסף בעיה תפקודית כאשר הגידול נמצא באזור מסוים כגון בתי השחי או ירכיים ואז לגרום לצליעה, או באזור הגרון אז ליצור בעיית נשימה ואפילו בחלל הבטן ולהשפיע על עיכול ותפקוד איברים פנימיים. הליפומות מסווגות כפשוטות (לא פולשניות) או פולשניות. הראשונות מוסרות בקלות ללא סיבוכים ואילו האחרונות כפי ששמן מרמז עליהן פולשות לשרירים ולרקמות מסביב ולכן הסרתן מעט מסובכת יותר ולעיתים הגידול עלול לחזור לאחר הסרתו. סוג נוסף הוא ליפוסרקומה, זהו גידול שומני ממאיר העלול לשלוח גרורות לאיברים אחרים בגוף. גידול כזה יש להסיר כירורגית בכל מקרה.

ליפומות נפוצות בכלבים בגילאי הביניים ובכלבים מבוגרים אך נדירות מאוד בחתולים. חשוב לציין כי ישנם גידולים עוריים אחרים היכולים לחקות את המופע של הליפומה (כגון גידול תאי מסט, המגניומה וכו'). לכן, חשוב לדגום כל מסה עורית ולסווגה. הדגימה מבוצעת בדרך כלל על ידי שאיבת מספר תאים מהגידול על-ידי מחט. את הדגימה מניחים על זכוכית נושא והיא נצבעת בצביעה מיוחדת המאפשרות לראות את תכונות התאים. יתרונה של בדיקה זו היא הפולשניות הנמוכה והעובדה כי אינה דורשת טשטוש אולם מכיוון שנראים מספר בודד של תאים רגישותה של הבדיקה עשויה להיות מעט נמוכה. מסיבה זו ובשל העובדה כי לעתים גדולים עשויים להיות מעורבים מומלץ לשלוח כל מסה שומנית המוסרת בניתוח להיסטופתולוגיה.

הסרה כירורגית של ליפומה היא פרוצדורה פשוטה יחסית. בליפומות עוריות מבוצע חתך מעל המסה, המסה מופרדת מהעור והתת העור ומוסרת בשלמותה אל מחוץ לגוף. בליפומות קטנות נדרש חתך קטן כתלות בגודל הליפומה אך במסות גדולות יותר נוצר חלל ריק (dead space) מהאזור בו הייתה המסה הדורש סגירה כירורגית מורכבת יותר או הכנסת נקז למניעת יצירת הפרשות באזור. הניתוח מבצוע בהרדמה מלאה אשר במהלכה מקבל המטופל נוזלים ושיכוך כאבים. לאחר הסרת הליפומה משוחררים החולים עוד באותו יום הביתה עם שיכוך כאבים למספר ימים ולעיתים עם אנטיביוטיקה. תפרי העור מוסרים כעבור 10 ימים מהניתוח. ההחלמה מההסרה מהירה אך עשוייה להיות תלויה באזור הניתוח ובגודלו. לעיתים עשויה להיות חזרתיות של הליפומה אך היא נדירה יחסית.

לסיכום, ליפומות הם גידולים עוריים שפירים. בשל צורת הופעתם והדמיון שלהם לגידולים ממאירים מומלץ לדגום אותם בכדי לוודא את סוג הגידולים. כתלות בגודלם, קצב גדילתם ומיקומם לעיתים מומלץ להסיר גידולים אלו. ההסרה היא פרוצדורה פשוטה יחסית המבוצעת בהרדמה מלאה. כל גידול המוסר צריך להישלח לבדיקה היסטופתולוגית.

המאמר נכתב על-ידי מרכז וטרינרי רמת השרון

עולם של כלבים, הנו אתר המרכז עבורכם את מיטב נותני השרות לבעלי כלבים. בין נותני השירות של האתר ניתן למצוא:
וטרינרים, פנסיוני כלבים, אילוף כלבים, חינוך גורים, חברות טיפוח כלבים, מזון לכלב ועוד מגוון נותני שירות בנושא.

האינפורמציה המוצגת באתר עולם של כלבים, התקבלה מבעלי המקצוע עצמם מבלי שנבדקה ע "י האתר. האתר אינו אחראי לאמיתות התכנים המפורסמים ולכל הקשור בהם וכן אינו אחרא י לכל הפסד או נזק שייגרמו למשתמשים באתר המתקשרים עם בעלי המקצוע. חובתם של הגולשי ם לוודא את טיב ההתקשרות עם בעלי המקצוע על כל הקשור והמשתמע מכך. פרטים מלאים ב"תנאי השימוש". השימוש בשירותי האתר הנו בכפוף לתקנון האתר.

כל הזכויות שמורות © - עולם של כלבים - © All Right Reserved
למעלה מ-26 שנות מצויינות ואמינות