כלבים

טפילים חיצוניים


חנות הדגל של 'עולם של כלבים' - ברמת גן:
אנו מזמינים אתכם לבוא לבקר וליהנות ממבצעים מיוחדים.
כתובת החנות:
דב פרידמן 21, רמת-גן.
שעות פתיחה:
א'-ה': 10:30-14:00 , 16:15-19:30
ו': 10:15-14:30
לקוחות יקרים!!! החנות תהיה סגורה בערבי חג ובחול המועד סוכות. חג שמח ושנה טובה.
אמפולות Advantage לכלבים
(4 אמפולות בקופסא)
קולרי Kiltix לכלבים
טל' להזמנות: 1-700-555-979

טפילים אצל כלבים | הדברת פרעושים וקרציות אצל כלבים >

כלבים

המליצו ושתפו

מרכז וטרינרי רמת השרון

מאמר זה נכתב על-ידי מרכז וטרינרי רמת השרון, במיוחד ובאופן בלעדי עבור פורטל עולם של כלבים.

ליצירת קשר עם מרכז וטרינרי רמת השרון:
03-5403368


לפרטים נוספים אודות: מרכז וטרינרי רמת השרון

טפילים חיצוניים

קרדיות:
שלושה סוגי קרדיות הם בעלי חשיבות וטרינרית בכלבים וחתולים. הקרדיות "קרובות משפחה" של הקרציות ומשתייכות לשתי מחלקות:
- קרדיות מתחפרות.
- קרדיות לא מתחפרות.

סוגי המחלות:
סקאביאס (Sacroptes Scabei Canis). המחלה נגרמת על ידי התחפרות נקבת הטפיל מתחת לשכבה העליונה של העור על מנת להטיל א ביציה. ההתחפרות יוצרת רשת תעלות תת עוריות אשר גורמות לגירודים עזים. ההדבקה בדרך כלל מתחילה באזורים דלילי שיער כגון: הרגליים הקדמיות, אוזניים ופנים- אך ללא טיפול, המחלה מתפשטת על פני כל הגוף והעור של האוזניים מתעבה מאוד. למרות שטפיל הסקביאס ספציפי לכלב, בני אדם יכולים להידבק במגע עם כלבים נגועים. ההדבקה מוגבלת- הטפיל לא מתרבה על גוף האדם, אך גורם לגירוד עז במקום ההדבקה ודורש טיפול. ההדבקה בין כלבים נעשית על ידי מגע ישיר עם כלב נגוע.

אבחון המחלה נעשה על פי הסימנים הקליניים- גירודים עזים ואבדן שיעור על הרגליים הקדמיות, סביב העיניים, אף ואוזניים וכן על ידי מגרד עור עמוק הטיפול הוא על ידי סדרת זריקות טיפוליות. במקביל יש לבודד את הכלב הנגוע מכלבים אחרים- הטפיל מדבק ביותר!

דמודקס (Demodex Canis). טפיל הדמודקס חי בשכבות העמוקות שבעור, גורים נדבקים בדרך כלל לאחר ההמלטה כאש הם יונקים מאמם. מכיוון שהטפיל חי בשכבות העמוקות, הוא אינו מדבק במיוחד, ודרוש מגע הדוק על מנת להידבק בו. ברוב הכלבים הטפיל חי באופן טבעי במספרים קטנים בעור ואינו גורם לבעיות רפואיות. בכלבים עם בעיה במערכת החיסונית, תחת סטרס (תזונתי, צפיפות גבוהה או אפילו כלבות בייחום או בהיריון), הטפיל מתחיל להתרבות בצורה מואצת וגורם לבעיית עור קשה. כלבים עם דמודקס לא תמיד מתגרדים באופן בולט, אלא רק מאבדים שיער על כפות הרגליים הקדמיות ועל הפנים (נוצרים מעין משקפיים קירחים סביב העיניים). ללא טיפול, הטפיל עלול להתפשט על פני כל הגוף ובעקבותיו עלולה להתפתח דלקת עור חיידקית חריפה. הטיפול בדמודקס מתמקד בשיפור התנאים הסביבתיים (תזונה, צפיפות וכו') וכן טיפול מקומי וטרינרים רבים מטפלים בנוסף גם בזריקות טיפוליות.

קרדית האוזן (Otodectes Cynotis). גורם לדלקות אוזניים חמורות בחתולים וכלבים. הטפיל אינו מתחפרת תחת העור אלא חי בתוך תעלת האוזן. הוא נפוץ הרבה יותר בחתולים- אשר מהווים בדרך כלל את מקור הדבקה לכלבים אחרים. הטפיל מדבק ביותר לבע"ח בסביבת בעל חיים נגוע. קרדית האוזן גורמת לדלקות אוזן מגרדות במיוחד ולעתים עקב ניעורי ראש עזים גם נגרמים דימומים כבדים באוזן החיצונית (Ear Hematoma) אשר דורשים טיפול כירורגי. מחזור החיים של הטפיל אורך כשבועיים ולכן יש להמשיך בטיפול באוזניים כשלושה שבועות למניעת הישנות המחלה. מומלץ לטפל בכל החיות באותו בית גידול על מנת למנוע מעבר מבע"ח אחד לשני, או לבודד את בע"ח הנגוע. הטיפול כולל ניקוי של תעלות האוזן ושימוש בחומרים הורגי קרדית באוזן.

קרציות
הקרציות הן טפילים חיצוניים אשר נחלקות לשתי קבוצות:
- קרציות קשות.
- קרציות רכות.
גלגול החיים של הקרציות עובר דרך: ביצה – זחל (6 רגליים) – נימפה – בוגר.
הזחלים והנימפות זקוקים למנות דם כדי לעבור שלב בגידול והנקבות הבוגרות זקוקות למנות דם כדי לייצר ביצים. יש קרציות שכל הגלגולים שלהם נערכים סביב הכלב ויש קרציות המנצלות גם בעלי חיים אחרים (סוסים, פרות, מכרסמים) כדי להשלים את מחזור חייהם.
הבעיה הרפואית המרכזית בה מעורבות קרציות בישראל הינה העברת מחלת "קדחת הקרציות" (Erlichiosis) לכלבים וקדחת הבהרות לבני אדם.
הטיפול בקרציות מתמקד בבעל החיים, אולם גזימת עשב גבוה ושיחים מוצלים בגינה עוזרת להרוס את האזורים המועדפים על הקרציות להטלת ביצים ולהסתתרות מחוץ לגוף הכלב. תכשירים נגד קרציות מהדור החדש קיימים הן כקולר, כתרסיס וכטיפות ששמים על עורף הכלב מידי חודש.
בנוסף לחומרים לשימוש שוטף ישנו חומר הניתן בהזרקה על ידי וטרינר. החומר הורג את כל הקרציות שמחוברות לכלב וגם מונע קרציות למשך מספר שבועות. מומלץ כאשר לכלב צמודות הרבה קרציות. ישנם גזעים מסוימים (בעיקר גזעי קולי) שמאוד רגישים לחומר ואסור לתת להם את הזריקה.

קדחת קרציות
קדחת קרציות נגרמת על ידי יצור מיקרוסקופי מסוג ריקציה אשר נקרא ארליכיה (Erlichia). למרות שם המחלה- היא אינה נגרמת על ידי הקרציות עצמן. הקרציות מאכסנות בתוכן את טפיל הארליכיה ומדביקות את הכלב בעקבות היצמדותן לכלי הדם של הכלב. זמן הדגירה של המחלה בגוף הכלב נמשך בין 8-20 יום ובעקבותיו מתפרצת המחלה האקוטית שעשויה לעיתים לעבור ללא טיפול, או לגרום למחלה קשה עד מוות. השלב האקוטי נמשך בין 1-4 שבועות. לאחר השלב האקוטי חלק מהכלבים מחסלים את הטפיל, וחלק אחר ממשיכים להיות נשאים של הטפיל ועלולים להראות סימנים כרוניים של המחלה ו\או לחלות שוב בצורה אקוטית קשה בעתיד. ישנם מחקרים הטוענים כי כלבי רועה גרמנית רגישים יותר מגזעים אחרים למחלה זו.
הסימנים הקליניים הנפוצים הם:
דיכאון, עייפות, חוסר תיאבון, חום, נפיחות בבלוטות הלימפה, דימומים מהאף או מהמעיים ודימומים קטנים על פני העור.

אבחון המחלה:
נעשה לפי הסימנים הקליניים. בדיקת דם לגילוי נוגדנים כנגד הטפיל וכן ספירת טסיות דם (אחראיות לקרישת הדם) שנהרסות ע"י הטפיל ולכן מספרן נמוך בהרבה מהנורמלי.

הטיפול במחלה:
אנטיביוטיקה ספציפית נגד הטפיל למשך מספר שבועות. במקרים חמורים של דימומים יש צורך מיידי בעירוי דם. במקביל יש צורך לטפל נגד קרציות, על מנת למנוע הדבקה בטפילים נוספים וכדי למנוע הדבקה לכלבים אחרים או לאנשים בסביבה.

פרעושים
הפרעושים הם טפילים חיצוניים אשר שייכים למחלקת החרקים מחוסרי הכנפיים. הפרעושים הנפוצים ביותר בכלבים שייכים לסוגים: Ctenocoephalides Felis and Canis. פרעושים אלה אינם נצמדים לגוף הכלב, אלא נעים בחופשיות על פני גופו. מחזור החיים של הפרעוש מערב "גלגול מלא" ביצה – זחל – גולם – בוגר. הבנת מחזור החיים של הפרעושים חשובה ביותר בפיתוח אסטרטגיית לחימה בטפיל זה. הפרעושים הבוגרים מהווים 10% מבעיית הפרעושים. במלים אחרות, על כל פרעוש בוגר שרואים על הכלב יש תבע ביצים\זחלים\גלמים בסביבתו! הפרעושים הבוגרים (זכרים ונקבות) לא יכולים להתקיים הרחק מהכלב לתקופות ארוכות מכיוון שהם זקוקים למנות דם קבועות. לעומתם, הזחלים אינם יכולים להתפתח בטמפרטורת הגוף של הכלב, אלא רק בסביבת מרבצו. הפרעוש המתפתח מהגולם יכול להישאר רדום בתוכו מספר חודשים ולפרוץ מהגולם ברגע שהוא חש את חום הכלב בקרבתו.

שתי הבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר הקשורות בפרעושים הן:
1. אלרגיית פרעושים- כלבים אלרגיים לפרעושים מתגרדים בצורה קשה ביותר אפילו כתוצאה מנשיכת פרעוש בודדת פעם במספר שבועות. אלרגיה לפרושים נובעת מתגובה אלרגית לרוק של הפרעוש (בזמן העקיצה) ולא לנוכחותו של הפרעוש על הכל. גירודי הכלב מהווים מטרד לו, לבעליו וכן גורמים לפציעת העור והתפתחות קרחות ודלקות עור קשות.
2. כאשר כלב עם פרעושים מלקק ומנקה את הפרווה, הוא בולע גם פרעושים. זחלי פרעושים בולעים ביצי תולעים, כאשר הכלב בולע את הפרעוש, התולעת מתפתחת במערכת העיכול של הכלב.

טיפול ומניעה:
- טיפול בסביבה:
1. ניקוי יסודי של מצעי הכלב על מנת להקטין עד כמה שאפשר את כמות הביצים, הזחלים והגלמים בסביבה.
2. שימוש בחומרים קוטלי זחלים לסביבה.
- טיפול בכלב:
ספריי, אמפולות, קולרים או כדורים.

המאמר נכתב על-ידי מרכז וטרינרי רמת השרון

עולם של כלבים, הנו אתר המרכז עבורכם את מיטב נותני השרות לבעלי כלבים. בין נותני השירות של האתר ניתן למצוא:
וטרינרים, פנסיוני כלבים, אילוף כלבים, חינוך גורים, חברות טיפוח כלבים, מזון לכלב ועוד מגוון נותני שירות בנושא.

האינפורמציה המוצגת באתר עולם של כלבים, התקבלה מבעלי המקצוע עצמם מבלי שנבדקה ע "י האתר. האתר אינו אחראי לאמיתות התכנים המפורסמים ולכל הקשור בהם וכן אינו אחרא י לכל הפסד או נזק שייגרמו למשתמשים באתר המתקשרים עם בעלי המקצוע. חובתם של הגולשי ם לוודא את טיב ההתקשרות עם בעלי המקצוע על כל הקשור והמשתמע מכך. פרטים מלאים ב"תנאי השימוש". השימוש בשירותי האתר הנו בכפוף לתקנון האתר.

כל הזכויות שמורות © - עולם של כלבים - © All Right Reserved
למעלה מ-26 שנות מצויינות ואמינות